Kalandos nyár a Vidra Verdával 2022.08.22. 15:59

Az elmúlt hónapokban számos nyári táborba hívták a Vidra Verdát. Ebben a kánikulában a mocsárjáró foglalkozás volt a legnépszerűbb, de kutakodtunk a rétek élővilága között is.

Hálóztunk folyókban, tavakban, patakokban és víztározók vizében. Legtöbb esetben még a sekély vízállásokban is nagy fajgazdagság mutatkozott a táborozók örömére. Tizenkettő különböző településre, valamivel több, mint 500 gyerekhez jutott el a mobil természetiskola.

Foglalkoztunk a világ legfontosabb nyersanyagával, a vízzel. Nagy hangsúlyt kapott, hogy egyes szervezetek képtelenek nélküle élni, vagy a szaporodásukhoz elengedhetetlen a léte. Felhívtuk a gyerekek figyelmét arra, hogy a természet egy ideig ellenálló, de nem kimeríthetetlen. A foglalkozásokon mindig hatalmas szerepet kap az élőlények felé történő érzékenyítés is. Elmondtuk, hogy minden egyes alkalommal lassan közelítjük meg a vizet, nehogy hirtelen előbukkant tükörképünk elriassza az ott lakó állatokat. Megmutattuk, hogy háló segítségével emeljük ki a meglelt apró makrogerincteleneket és csak műanyag kanál használatával tesszük át őket az egyik edényből a másikba.

A megfigyelési és gyűjtögetési munkát nem utolsósorban a vízirovarok formagazdagsága és életmódjuk óriási változatossága tette lenyűgözővé a kis entomológusok számára.

Érdekesnek találták, hogy a molnárpoloskák a vízfelületen hasonló módon közlekednek, mint szárazföldi rokonaik a földön. Percekig figyelték, hogy a keringőbogarak és a csíkbogarak milyen ügyes evezősök. A jól ismert légi vadászok lárváinak, a szitakötőlárváknak szurkoltak a diákok, hogy a Petri csészében demonstrált vízivilágban használják fogóálarcaikat a nyüzsgő bolharákok ellen. Mélyebb és mélyebb vízzel próbáltuk ki, hogy a víziskorpió, hogyan nyújtja ki légzőcsövét a vízfelszínre, miközben evező lábmozdulatokkal úszik. Meglepődtek a kis nebulók, amikor a hanyattúszó poloska megelégelte a nézőközönségét és elrepült csendesebb vizekre. Azonban a legtöbb figyelmet kivétel nélkül a házukból ki-ki kukucskáló tegzeslárvák vívták ki maguknak. Lényeges befejezése a programjainknak, hogy a foglalkozások után minden élőlényt arra a saját élőhelyére helyezünk vissza, ahonnan elhoztuk.

Említést érdemelnek a táborszervezők is. Ezúton is köszönjük azoknak a pedagógusoknak, iskolai dolgozóknak, szülőknek és önkénteseknek, akik ezeket a táboros programokat megszervezték és saját idejüket, akár anyagi kiadásaikat nem sajnálva törekedtek arra, hogy a gyerekek részesüljenek környezeti nevelésben. Nélkülözhetetlennek tartom az élővilág iránti érzékenyítést. Mindenképpen észre kell vetetnünk a jövő generációjával, hogy elválaszthatatlanok vagyunk a természettől. Óvnunk kell!

Vidra Verda megrendelés itt: https://www.vidraverda.hu/hu/megrendeles-kapcsolat

Kapcsolódó

2022/1. - 9. Tree studies

2022/1. - 9. Tree studies

2022.08.23. 15:57
Baumstudie[28.07.2022]Gemeinsam mit einer ungarischen Studentin haben wir in der letzten Zeit begonnen Bäume auf einer Weide zu tracken und nach einem ausführlichen Katalog zu beurteilen. Im Nationalpark sprechen wir immer von „Veteran Trees“, also besonders alten Bäumen. Bisher kann keiner Abschätzen wie viele es sind, es sind nur recht grobe Angaben von ca. 1000 Bäumen. Jedem Baum ist ein A4 Zettel gewidmet, auf dem erst Daten wie die Koordinaten, der lateinische Name und Maße wie z.B. die Höhe und der Umfang angegeben werden müssen. Für die Ermittlung der Höhe des Baumes wird eine Entfernung von 20m abgemessen. Von dort aus wird mit einem analogen Höhenmesser der Winkel zum Beginn des Stamms und der Winkel zum höchsten Teil der Baumkrone bestimmt. Die beiden Zahlen ergeben gemeinsam die Höhe. Danach kommen 36 Felder in denen unter anderem Angaben über Astlöcher, Kronen- oder Starkastabbrüche, Krankheits- oder Pilzbefall, Moos- und Flechtenvorkommen und Nester, die sich im Baum befinden. Zusätzlich kommen dann noch einmal 15 weitere Felder, wo z.B. nach anderen Bäumen in der direkten Umgebung gefragt wird. Die Aussagen, die wir über die Bäume treffen werden immer mit der Hilfe von für solche Studien angefertigte Kataloge getroffen. So sind in manchen Fällen verschiedene Bilder dargestellt und wir müssen entscheiden, welches dem untersuchten Baum am nächsten kommt. Zusammengefasst ist es eine sehr detaillierte Studie, weshalb wir am ersten Tag auch nur insgesamt 8 Bäume geschafft haben. Mit der Zeit wird man jedoch deutlich routinierter und muss nicht mehr alles erst im Katalog nachschlagen, wodurch die Arbeit deutlich schneller vorangeht. Insgesamt haben wir dennoch nur 60 von den ca. 1000 Bäumen tracken und beurteilen können.
Tovább olvasom