A Bükk kincsei vizsgáztak: Újabb kiváló helyi termékek nyerték el a Nemzeti Parki Termék Védjegyet 2026.05.11. 11:03

Lekvárok és szörpök aromája, gyógynövény alapú készítmények illata és a kézműves hagyomány tisztelete töltötte meg a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) egri központját 2026. április 15-én. A tavaszi Nemzeti Parki Termék Védjegy bírálaton 18 elkötelezett helyi termelő mutatta be munkája gyümölcsét, bizonyítva, hogy a térség ereje a sokszínűségben és a fenntartható gazdálkodásban rejlik

Az asztalokon sorakozó színes üvegeken, gondosan csomagolt tésztákon és természetes alapanyagú kozmetikumokon túl vendégházi szolgáltatások is színesítették a palettát, tükrözve, hogy a helyi értékek nemcsak kézzel fogható formákban, hanem élményekben is megjelennek a térségben. A pályázati anyagok során nem csupán árucikkek kerültek bemutatásra: mindegyik egy-egy történetet mesélt el a származási helyéül szolgáló tájról, az emberi szorgalomról és a természet szeretetéről.

Szakmai szemmel a minőségért

Az eseményt Farkas Annamária, a BNPI bolthálózati és Nemzeti Parki Termék Védjegy koordinátora nyitotta meg, hangsúlyozva a helyi közösségek támogatásának fontosságát. A bíráló bizottságot az Agrárminisztérium részéről Pádárné Dr. Török Éva osztályvezető, a BNPI részéről Rónai Kálmánné igazgató és Bíró Tibor osztályvezető, az Erdőmentők Alapítvány részéről Dóczy Emília génrezervációs vezető, míg a helyi vállalkozókat Sebesi Éva képviselte.

A zsűri nemcsak az ízeket és a küllemet értékelte, hanem azt a szemléletmódot is, amellyel ezek a termékek készülnek: a természetközeli technológiákat és a helyi identitás megőrzését.

A bírálatra összesen 18 termelő 54 termékkel nevezett. A mezőny rendkívül erős volt, amit jól mutat, hogy végül 43 termék érdemelte ki a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság részéről adományozott, megtisztelő Nemzeti Parki Termék Védjegyet.

A 2026-os büszke védjegyesek

5 évre kapott elismerést:

  • Ilyés József ( He-Jó): som és feketeberkenye lekvár
  • Tóth Lóránt: kötélverő kézműves termékek
  • Kiss Ágnes Napsugár: Napsugár sarokápoló gyógynövényes stift

3 évre kapott elismerést:

  • MiMo csipkéje: csipkelekvár
  • Horhos-völgyi Ökobirtok: borzderes ajakápoló és kézkrém, valamint bio vegyes virágméz
  • Bendzsel Henrietta: berkenye szörp, berkenyebirs és somlekvár
  • Plank Zsolt: gyógynövényes cseppek (cickafark, csalán, csipkebogyó, kökény)
  • Apostol Nikoletta: gyümölcslekvárok (som, sárgabarack, kökény, csipke) és szörpök (som, kökény, feketeberkenye, mézes kakukkfű)
  • Szálláshelyek: Nádi Rigó Vendégház, Zazen Apartman, Újhold Háza Vendégház

1 évre kapott elismerést:

  • Napkert virágvíz: különleges virágvizek (citromfű, levendula, rozmaring, kakukkfű, galagonya)
  • Szedervarázs: szederszörp és lekvár
  • Babics Veronika: házias száraztészták
  • Sváb – Kovács Klára: kézműves sajtok
  • Turi Zsanett: gyümölcslekvárok, szörpök és csipkevelő

A Nemzeti Parki Termék Védjegy továbbra is fontos szerepet tölt be abban, hogy ezek a kiváló minőségű, fenntartható módon előállított termékek méltó elismerést kapjanak.

Gratulálunk minden nyertesnek, és köszönjük, hogy munkájukkal öregbítik a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és térségének hírnevét! Keressék ezeket a termékeket az Igazgatóság bemutatóhelyein, látogatóközpontjaiban és a helyi piacokon!

Kapcsolódó

2023/1 1. Sziasztok!

2023/1 1. Sziasztok!

2023.04.19. 14:34
Hallo zusammen!Mein Name ist Hanna und ich bin die neue Freiwillige der Organisation kulturweit aus Deutschland. Ich werde bis Ende August dieses Jahres in Eger bleiben.Hier sind ein paar Fakten über mich:Aufgewachsen bin ich in einem kleinen Dorf namens Trautmannshofen in Bayern, das in der Nähe der Stadt Neumarkt in der Oberpfalz liegt. Die nächstgrößere Stadt ist Nürnberg (Vielleicht habt ihr schon mal davon gehört.)Im Februar bin ich 23 Jahre alt geworden. Zusammen mit meinen Eltern wohne ich noch in Trautmannshofen. Mein älterer Bruder Lukas wohnt in Neumarkt.In meiner Freizeit bin ich gerne draußen, gehe wandern oder fahre mit dem Fahrrad. Außerdem lese ich gerne spannende Romane oder Krimis und gehe an den Wochenenden mit Freunden aus.Nachdem ich 2016 meinen Realschulabschluss gemacht habe, habe ich eine Ausbildung zur Industriekauffrau bei der örtlichen Öko-Brauerei "Neumarkter Lammsbrau" gemacht. Seit 2019 war ich bei der Thule GmbH in Neumarkt im technischen Kundendienst tätig.Nun war es Zeit für ein neues Abenteuer! Da ich schon immer mal für eine gewisse Zeit im Ausland arbeiten wollte, nutzte ich die Gelegenheit und bewarb mich für den Naturfreiwilligendienst bei kulturweit. Glücklicherweise wurde ich angenommen und mir wurde angeboten, den Freiwilligendienst im Bükk-Region Geopark in Eger, Ungarn zu absolvieren. Ich habe das Angebot angenommen und bin nun glücklich und neugierig, welche Erfahrungen dieser neue Lebensabschnitt für mich bringen wird!
Tovább olvasom