Pro Urbe kitüntető címmel ismerték el kollégánk munkáját 2026.05.12. 14:15

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztályának vezetője, egyben a Szeleta Park Látogatóközpont volt vezetője, Bíró Tibor, Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2026. május 11-i ünnepi közgyűlésén a rangos Pro Urbe kitüntető címben részesült.

Ez a kitüntető cím Miskolc város egyik legjelentősebb elismerése, amelyet olyan személyek kaphatnak meg, akik tevékenységükkel érdemben gyarapították a város értékeit, fokozták annak turisztikai vonzerejét és öregbítették jó hírnevét. A miskolci Szeleta Park Látogatóközpont kollégánk szakmai koordinálásával vált a térség meghatározó környezeti nevelési centrumává, azzal az elsődleges céllal, hogy élményalapú programokon keresztül hozza közelebb a felnövekvő generációkat a természethez.

Az intézmény nem csupán a Bükk különleges biológiai diverzitását és geológiai kincseit mutatja be, hanem kiemelt szerepet vállal a világhírű Szeleta- vagy Szeletin-kultúra, illetve a bükki ősemberkutatás eredményeinek népszerűsítésében is, olyan neves tudósok örökségéhez kapcsolódva, mint Herman Ottó és Kadics Ottokár. Bíró Tibor nevéhez több innovatív kezdeményezés fűződik, többek között az országos érdeklődést kiváltó lillafüredi Szikla Urbex turisztikai program életre hívása, a Szeleta tanösvény megtervezése, valamint a Szeleta Parkban elérhető e-bike kölcsönző szolgáltatás kialakítása. A látogatóközpont mára a városi közösségi élet aktív részesévé vált: a Szeleta Mobil Kalandok révén külső helyszíneken is népszerűsítik Miskolcot és a Bükköt, együttműködnek a Velkey László Gyermekegészségügyi Központtal a Szeleta GYEK Napok keretében, és rendszeresen jelen vannak olyan eseményeken, mint a miskolci Kocsonyafesztivál, a Florens Expo vagy az Avasi Kvaterka, de képviseltették már magukat az országos jelentőségű debreceni Campus Fesztiválon is.

A gasztronómiai kínálatot a Szeleta Szerelvény Gasztroexpressz márkanévvel gazdagították, amellyel bekapcsolódtak Bózsó Gyula - ehető vadnövény szakértő, Magyarország első „erdei ételcserkésze" - által vezetett, népszerű, világszintűelismerést is kapottEhető Erdő” programsorozatba. A szakmai munka színvonalát jelzi, hogy Bíró Tibor vezetése alatt a látogatóközpont elnyerte a Magyar Marketing Szövetség Városmarketing Gyémánt Díját is. A nemzetközi porondon is figyelemre méltó eredményeket értek el, hiszen a Szeleta Park az UNESCO pályázatán keresztül bemutatkozhatott a Velencei Biennálé kísérőrendezvényén olyan világhírű intézmények társaságában, mint az Altamira-barlang múzeuma, jelenleg pedig az intézmény kiállítása egy nemzetközi körút részeként hirdeti világszerte Miskolc és a Bükk értékeit.

A miskolci születésű szakember, aki ezer szállal kötődik szülővárosához munkásságát így foglalta össze: „Kaptam egy kulcsot, amivel be tudtam lépni oda, ahol tudtam alkotni”.

A rangos önkormányzati elismeréshez ezúton is gratulálunk!

Kapcsolódó

2023/1. 7. HUMANITA Kick-off meeting

2023/1. 7. HUMANITA Kick-off meeting

2023.07.10. 16:06
Mitte April durfte der Bükk Nationalpark als Gastgeber für die Auftaktveranstaltung für ein von der EU gefördertes Projekt fungieren. Genauer gesagt, handelt es sich hierbei um ein Interreg CENTRAL EUROPE Projekt namens HUMANITA (= Human-Nature Interactions and Impacts of Tourist Activities on Protected Areas). Das Projekt wird vom European Regional Development Fund gefördert.Das Ziel von HUMANITA ist es touristische Aktivitäten in Schutzgebieten zu überwachen und zu bewerten, sowie Lösungen und Instrumente zusammen mit Touristen und der lokalen Gemeinschaft zu finden, um die negativen Auswirkungen der Menschen auf die Natur, so gering wie möglich zu halten und das Bewusstsein für eine umwelt- und naturfreundliche Lebensweise zu schärfen. Meiner Meinung nach ein sehr wichtiges Thema, daher denke ich, dass die EU-Gelder hier ganz gut aufgehoben sind.Für die Interessierten unter euch:www.bnpi.hu/hu/hir/humanita-nyitomegbeszeles-bukkszentkeresztenwww.interreg-central.eu/projects/humanita www.bnpi.hu/hu/palyazat-2/humanita-hu Für das zweitägige Meeting wurden alle teilnehmenden Partnerorganisationen aus Österreich, der Slowakei, Italien, Kroatien und Ungarn in die Ortschaft Bükkszentkereszt, welches sicht neben dem Gebiet des Bükk Nationalparks befindet, eingeladen. Die Partner bestehen dabei zum Teil aus Universitäten und Forschungseinrichtungen, welche das benötigte Know-how mitbringen und zum anderen Teil aus sogenannten „Pilot Areas", in welchen die erarbeiteten Methoden getestet werden können, sprich Nationalparks und Schutzgebiete.Meine ehrenvolle Aufgabe während dieser zwei Tage bestand darin Protokoll zu führen. Gar keine so leichte Aufgabe, wenn man bedenkt, dass die Tage von früh bis spät mit Programm versehen waren und die Präsentierenden natürlich auch nicht extra langsam sprachen, damit man auch alles notieren konnte (das wäre ja viel zu einfach ;) ). Und das ganze natürlich auch noch auf englisch. Zum Glück gab es genügend Kaffeepausen und ich bekam außerdem Hilfe von unserer slowakischen Partnerorganisation. Für das erste Mal in meinem Leben Protokoll führen, habe ich meine Aufgabe dann doch ganz gut gemeistert (denke ich :D). Um den Kopf nach den Meetings wieder etwas freizubekommen, wurden außerdem noch zwei sehr interessante Ausflüge geplant. Am ersten Tag haben wir abends das Bükk Astronomical Observatory, also die Sternwarte im Nationalpark, besucht, inkl. geführter Tour und einen Blick auf den Sternenhimmel über dem Nationalpark (leider nur vom Planetarium aus, da für das Teleskop leider zu bewölkt war). Der zweite Tag wurde dann noch mit einer Führung in der Anna-Kalktuffsteinhöhle, sowie der St. Stephans-Tropfsteinhöhle in Lillafüred abgeschlossen.Es waren ereignisreiche zwei Meeting-Tage, bei denen ich wieder viel Interessantes mitgenommen und viel Neues lernen durfte!
Tovább olvasom