Állati jó volt az állatvédelmi témahét 2025.10.07. 11:07

Magyarországon 1991 óta tartozik a jeles napok sorához az Állatok Világnapja, melyet világszerte október 4-én, Assisi Szent Ferenc halálának napján tartanak. Idén az Állatok Világnapját az Állatvédelmi Témahét keretében tartottuk október első hetében, amikor a foglalkozások során a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén élő védett állatokra fókuszáltunk.

Szeptember 30-án, kedd reggel a Dobó István Gimnázium 8. osztályánál tartottunk foglalkozást felelős állattartás témakörben. Zsidai Sára oktatási referens saját négylábú társának, Csipkének a bevonásával, interaktív, beszélgetésen alapuló formában tette élményszerűvé a programot. Az előadás során kitért a kutyatartás íratlan szabályaira, valamint az örökbefogadással járó felelős állattartás alapelveire is. Az állatasszisztált óra kiváló napindító volt a fiatalok számára.



Ezen a napon a felsőtárkányi óvoda is ellátogatott hozzánk a Bábakalács Természetiskolába, ahol Állati nyomozás című modulunknak köszönhetően tekinthettek be az élővilág rejtelmeibe. Ezután két csoportban erdei sétát tettek, ahol a gyerekek izgalommal és örömmel vizsgálták a környezetüket állati nyomok után kutatva. Jánoshidára is ellátogattunk, a Petőfi Sándor Általános Iskola ötödikes és hatodikos osztályában a beporzók szerepéről és védelméről tartottunk vetített képes előadást és interaktív foglalkozást.

Szerdán a Hunyadi János Általános Iskola diákjait fogadtuk szintén Felsőtárkányban, egy több állomásos természetismereti modulra. Három kollégánk, három helyszínen állt rendelkezésre érdekes témákkal. Első állomáson a fiatalok a Borsodi-Mezőség csíkos hátú kincsével és egyben az Év emlősével, a magyar szöcskeegérrel ismerkedhettek meg. Játékos feladaton keresztül kaptak információt eme ritka kisemlős életviteléről. A második állomáson a felelős állattartás kapott főszerepet, szintén Csipke kutya asszisztálásával. A gyerekek megismerkedhettek a négylábúak viselkedésével, igényeivel és szóba került a többi állat otthoni tartásának felelőssége is. A harmadik állomáson a résztvevők betekinthettek a természetközeli erdők rejtett világába egy interaktív tábla segítségével. Saját erdeik megalkotásával biztosíthatták az állatok megfelelő élőhelyeit.

Csütörtökön a Hevesi Körzeti Általános Iskola felső tagozatosainak egy lelkes csapatával jártuk be a Kő-közi tanösvényt, útközben saját szemünkkel győződhettünk meg az erdei mikroélőhelyek sokszínűségéről. A témahét záró pénteki napján a noszvaji Figedy János Általános Iskola elsőseivel fedeztük fel a tópart és a felette lévő gyertyános-tölgyes élővilágát.

Nagyon örülünk, hogy témahetünk során több mint 220 diák vett részt érdeklődő figyelemmel foglalkozásainkon, bízunk benne, hogy ők is úgy gondolják, hogy sok, hasznos ismerettel lettek gazdagabbak.



Az Állatok Világnapjához kapcsolódóan Igazgatóságunk több tájegysége is készült programokkal, így például Csákiné Dobos Laura a Vidra Verda guruló természetbúvárral több nógrádi oktatási intézménynél is járt, de a Tarna-Lázbérci Csoport természetvédelmi őre, Juhász Lilla is tartott foglalkozást az Ivádi Napköziotthonos Óvodában. A foglalkozás keretében az ovisok hazánkban is élő állatfajokat láthattak, feladatuk pedig az volt, hogy utánozzák őket. Az éti csiga utánzása különösen izgalmas kihívást és nagy örömet szerzett számukra. Az ovisok egész napja az állatokról szólt, és mint kiderült, mindannyian nagyon szeretik is azokat. Fontosnak tartjuk, hogy a természetismereti szemléletformálás már óvodás korban elkezdődjön, és lehetőséget teremtsünk az egészen kicsiknek is arra, hogy közvetlenül kapcsolódjanak a természeti értékeinkhez.


Zsidai Sára
kommunikációs és oktatási referens
Szűcs  Erzsébet
Szűcs Erzsébet
oktatási referens
Juhász Lilla
természetvédelmi őr

Kapcsolódó

2 Unterwegs mit Ranger / ​Our experiences  with the rangers

2 Unterwegs mit Ranger / ​Our experiences with the rangers

2023.04.19. 14:04
RonjaInsgesamt gibt es im Bükki Nationalpark 34 Ranger/Innen, die Aufgaben von Ranger/Innen sind sehr vielfältig. Die ursprüngliche Bedeutung ist die Betreuung eines Schutzgebietes, zu ihren Aufgaben gehören zum Beispiel Instandhaltungsarbeiten, sie kümmern sich um invasive, so wie schützenswerte Tier und Pflanzenarten, sie führen Exkursionen im Nationalpark und arbeiten an Forschenden Tätigkeiten. Häufig haben Ranger:Innen ein Gebiet in welchem sie Spezialisiert sind, so dass sich einige Ranger besonders gut mit Vögeln auskennen und andere mit Insekten oder Pflanzen. Als ersten Ranger durften wir Atila bei seiner Arbeit in Szilvásvárad begleiten, wir haben von ihm viel über die Relevanz von Biodiversität gelernt und warum Monokulturen so gefährlich für einen Wald sein können. Die Artenvielfalt von Pflanzen in einem Gebiet bietet vielen Tieren einen Lebensraum, deshalb ist eine kontrollierte Abholzung der Wälder kombiniert mit einer kontrollierten Aufforstung relevant für die Aufrechterhaltung von Artenvielfalt. So fällt es beispielsweise in Atilas Aufgabenbereich die Holzfällung zu kontrollieren. Wenn an den falschen Stellen oder zu viele Bäume gefällt werden, kann dies die Biodiversität in einem Gebiet gefährden. Deshalb gibt es genaue Pläne, welche Bäume gefällt werden dürfen. Bei der Aufstellung dieser Pläne gilt es die Interessen der Forstindustrie und die des Naturschutzes in Einklang miteinander zu bringen. Auch Totholz ist ein wichtiger Bestandteil des Nährstoffkreislaufs im Wald, da dieses durch Insekten und Pilze abgebaut wird und so wieder Nährstoff für neue Pflanzen darstellt. Deshalb ist es wichtig, dass Totholz nicht direkt aus dem Wald gebracht wird, sondern für einige Jahre im Naturkreislauf zu lassen. Weiterhin haben wir Fußspuren von Wölfen und Hirschen gesehen und durften etwas über die Verhaltensweisen dieser Tiere erfahren. Am 14. Oktober waren wir Wasservögel zählen, die Aufnahme des Bestandes ist wichtig um den Schutz von bedrohten Arten gewährleisten zu können, so kann erfasst werden wie sich die Rastbestände entwickeln. Ist eine Vogelart vor dem Aussterben bedroht, dann kann diese beispielsweise unter Artenschutz gestellt werden, so wird der Fortbestand gewährleistet. Außerdem haben wir die Bedrohung durch invasive Tierarten verstehen gelernt, so kann ein ehemaliges exotisches Haustier, welches achtlos in der Natur ausgesetzt wird dort eine Bedrohung für die heimischen Tiere sein. Außerdem haben wir Bieber Dämme gesehen und verstehen gelernt, welchen Einfluss sie aus auf das Pflanzenwachstum um den Damm herum haben können. In Verpelét haben wir an einer invasiven Pflanzen Kontrolle teilgenommen, hier haben wir Büsche rausgerissen, welche invasiv waren, da diese eine Bedrohung für die Artenvielfalt in Verpelét darstellen. Durch das Herausreißen der invasiven Büsche soll der Platz für die heimische Artenvielfalt erneut hergestellt werden. Die Wiesen bieten vielen Blumen einen Platz zum Blühen doch die Büsche stellen eine Konkurrenz in Bezug auf die zur Verfügung stehenden Mineralien da, weshalb es notwendig ist sie zu entfernen.
Tovább olvasom