Lezárult a „Szlovák-magyar geoturisztikai partnerség – GEOTOP” című projekt 2022.06.27. 16:25

Júniusban zárult a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által – partnerségben a szlovákiai Fülek Város Önkormányzatával – az Interreg V-A Program keretében megvalósított „Szlovák-magyar geoturisztikai partnerség – GEOTOP” című projekt.

A projekt kiemelt célja a Novohrad-Nógrád Geopark és a Bükk-vidék Geopark területén olyan új geoturisztikai szolgáltatások kidolgozása és bevezetése, amely az élményszerző turizmus fejlesztésével, turisztikai szolgáltatók együttműködésével, oktatás és szemléletformálás útján biztosítja a helyi értékek kölcsönös megismerését és támogatja a térség gazdaságát.

A projekt részeként Domaháza és Gömörpéterfala (Petrovce) között egy határon átnyúló tanösvény épült 2,5 km hosszan a magyarországi oldalon, 4 db tájékoztató tábla kihelyezésével és egy pihenőhely kiépítésével.

Megújult a Bükk-fennsíkon az Olasz-kapui tanösvény 7,5 km hosszan, ide 7 db új tájékoztató táblát és 15 db irányjelző oszlopot helyeztünk ki. A Bél-kői tanösvényen a Palabánya területét újítottuk fel, 6 db új állomáspont jelöléssel és 2 db információs felülettel. Ezeken túl a Répáshuta-Rejteki Nagy-körre (10 km) 10-10 db információs táblát és irányjelző oszlopot állítottunk fel, valamint a Rejteki Kis-kör tanösvény (2,5 km) 4 db tájékoztató tábla kihelyezésével készült el. A Rejteki tanösvényeket 7 db interaktív tábla is színesíti a jövőben. A tájékoztató táblák magyar, szlovák és angol nyelven kerültek feliratozásra.

Ugyanezen projekt keretein belül fejlesztették a Guide@hand elnevezésű túratervező mobilalkalmazást okostelefonra, a két Geoparkról különböző kiadványok – pl. letéphető térkép, brosúra, térkép, tanári módszertani tankönyv és tanulói kézikönyv – készültek el magyar, szlovák, angol és lengyel nyelven.

A pályázat része volt egy túravezető képzés is, amelyen 34 fő szerzett túravezetői képesítést. A továbbképzésen a geológiai értékek megismerése mellett túraszervezői és vezetői ismereteket, továbbá a Bükk-vidék és a Novohrad–Nógrád Geopark kultúrtörténeti és az élő természeti értékeit is megismerték a résztvevők.

A Bükk-vidék Geopark kulturális, örökségturisztikai és geoturisztikai attrakciók helyszíneinek bemutatására szerveztünk egy-egy tanulmányutat egyetemi hallgatók és általános és középiskolai pedagógusok számára, két pilot tréninget turisztikai szolgáltatók részére, két fórumot térségi vezetők és turisztikai szakemberek, szolgáltatók számára, tapasztalatcserére pedig a workshop nyújtott lehetőséget a projektpartnerek részére.

Elkészült a Bükk-vidék Geopark természeti, geoturisztikai és kulturális kincseit bemutató film is "Ahol a kövek mesélnek" címmel.

– A legnagyobb eredménye ennek a projektnek az, hogy együtt tudtunk dolgozni, azonos szemlélettel, azonos célok kitűzésével a szlovák és a magyar oldalon egyaránt. Úgy vélem, ez csak egy állomása a közös tevékenységünknek. Korábban is dolgoztunk már együtt más projekteken, és abban bízom, hogy az elkövetkezendő időszakban ugyanígy folytathatjuk a megkezdett munkát nemcsak partnerségi, hanem akár infrastrukturális fejlesztéssel is, hiszen közös gondolataink, ötleteink máris vannak – mondta Rónai Kálmánné a Szilvásváradon rendezett projektzárón.

Agócs Attila, Fülek polgármestere szerint a határon átnyúló projekt egy "perpetuum mobile", amiben nagyon fontos partnerre leltek a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságban, és köszönik a folyamatos kiállást a geopark és a partnerség gondolata mellett.

A hétfői rendezvény egy közös terepbejárással zárult a Olasz-kapui tanösvényen.

A projekt összköltsége 175.463,2 euro, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.

A projekttel kapcsolatos további kérdések az alábbi elérhetőségeken tehetők fel:

Bükki Nemzeti Park Igazgatóság

3304 Eger, Sánc u. 6. Tel: (36) 422-700; Fax: (36) 412-791; e-mail: titkarsag@bnpi.hu

Kapcsolódó

2022/1. - 2. Welcome to Eger

2022/1. - 2. Welcome to Eger

2022.08.23. 15:22
Willkommen in Eger [13.03.2022-19.03.2022]Wir sind beide am Sonntag den 13.03 angekommen. Da der 15.03 der ungarische Nationalfeiertag ist, war auch der Montag frei. Glücklicherweise hatten sich Kornelia und Balazs bereits Gedanken um die Gestaltung der beiden Tage gemacht und zeigten uns Eger und die Umgebung. Am Montag waren wir in Cserépfalu wandern und besichtigten die Suba-lyuk höhle, den Felhagyott kőfejtő Aufschluss und den Odor Castleruin Ausblick. Nach der Anstrengung gingen wir gemeinsam in einem Restaurant in einem Nachbarort essen.Dienstag, der 14.03 sind wir in die Innenstadt von Eger gefahren. Angefangen bei der Eszterházy Universität gab uns Kornelia eine Stadtführung und wir liefen unter anderem am Minarett vorbei, hoch zur Burg. Wir sahen uns den Heldensaal an und im gotischen Bischofspalast die Ausstellung über die Besetzung von Eger. Anschließend war es kurz vor vier, eine wichtige Uhrzeit für Eger. Um 15.52Uhr wird jeden Tag ein Schuss aus einer antiken Waffe abgefeuert, um an die Besetzung von 1552 zu erinnern.Am Mittwoch (15.03) war unser erster richtiger Arbeitstag, an dem wir erst allen vorgestellt wurden und uns anschließend begannen genauer mit dem Nationalpark zu beschäftigen. Am nächsten Tag ging es dann auch direkt in die Natur bei Bükkzsérc, um Pinienbäume (Pinus pinea) von einer Grasfläche zu entfernen. Diese beinhaltet eine wichtige und geschützte Flora und Fauna die durch die invasiven Bäume gefährdet wird. Samstags beteiligten wir uns an einer Müllsammelaktion in Andornaktálya.
Tovább olvasom