Eseménydús április a Harkály Házban 2025.05.07. 13:02

Az év 4. hónapjában sem unatkoztunk a Harkály Házban.

A három téli online fordulót követően április 3-án került sor a Mátra kincsei természetismereti és természetvédelmi vetélkedő döntőjére, amelyen a két korcsoport 5-5 legtöbb pontot elért csapata vett részt – az 5-6. osztályos korcsoportban a Kerekerdő (Vasvár Úti Általános Iskola, Ózd), a TermÉSZetesen Csajok (Berze Nagy János Gimnázium, Gyöngyös), a GMB (Gyöngyösi Felsővárosi Általános Iskola), a Bimbócskák (Domoszlói III. András Általános Iskola Kisnánai Szent Imre Tagintézménye) és a MÁV – Mátrai Állatok Világa (Gyöngyösi Arany János Általános Iskola) csapatok, a 7-8. osztályos korcsoportban a Napraforgók (Hatvani Kossuth Lajos Általános Iskola), a Mátrai Arany Pingvinek (II. Rákóczi Ferenc Katolikus Általános Iskola, Gyöngyös), a Vadvirágok (Mátranováki Fekete István Általános Iskola) a BoDoCi (Gyöngyössolymosi Nagy Gyula Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola) és a Csiripelő Verebek (II. János Pál Pápa Katolikus Óvoda és Általános Iskola, Bátonyterenye) csapatok.

A délelőtti forduló kvízkérdésekkel, képrejtvényekkel és táplálékláncok készítésével telt, valamint a csapatok bemutattak egy, a lakóhelyük környékén is előforduló védett fajt és élőhelyét, majd átadták a zsűrinek a Mátrai Tájvédelmi Körzet 40 éves évfordulója alkalmából elkészített logókat. A „kicsiknél” a Kerekerdő, a TermÉSZetesen Csajok és a GMB csapat, a „nagyoknál” a Napraforgók, a BoDoCi és a Csiripelő Verebek csapat teljesített az első három helyen, így ők tovább jutottak a délutáni fordulóba.

A terepi fordulóban térkép segítségével 6 állomást kellett megtalálni a Harkály Ház környékén a még versenyben lévő csapatoknak. Az állomásoknál madárhatározás, korhadékkal táplálkozó bogarak, az erdő szintjei, vízi makrogerinctelenek, inváziós élőlényekkel kapcsolatos természetvédelmi probléma és védett fajok szókirakó feladat várta a versenyzőket.

Szoros küzdelemben kialakult a végeredmény: az 5-6. osztályosoknál a berzések, a 7-8. osztályosoknál pedig a solymosi csapat lett az első.

Minden a versenyben résztvevő csapatnak köszönjük a munkát, az elért eredményhez gratulálunk!

Húsvétkor és a tavaszi szünetben minden nap nyitva tartott a Harkály Ház, Húsvét szombaton szakvezetéssel és túrával vártuk a hozzánk látogatókat.

A tavalyi évhez hasonlóan idén is hirdettünk a Föld napja alkalmából általános iskolák felső tagozatos osztályai számára ismeretterjesztő előadásokat. Ebben az évben a siroki, a domoszlói, a markazi és az abasári iskola vette igénybe ezt a lehetőséget. Az előadások során a Mátra természetvédelmi problémáit tágabb kontextusba helyeztük, beszéltünk azokról a globális antropogén hatásokról - mint a túlnépesedés, az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés, az energiaválság, az óceánok és édesvizek problémái, a biológiai sokféleség csökkenése, a talajok kimerülése, a hulladékok kezelésének problémái, a kórokozók - amelyek egymást erősítve befolyásolhatják valamennyiünk jövőjét.



Májusban a megszokott pénteki és szombati nyitvatartással várjuk kedves látogatóinkat! Csoportok számára a hét bármelyik napján tudunk szakvezetést biztosítani előre egyeztetett időpontban, az óvodás és iskolás csoportokat pedig természetiskolai modulfoglalkozásainkkal várjuk!

Kapcsolódó

2023/1 5. Butterfly studies

2023/1 5. Butterfly studies

2023.07.10. 15:54
Am heutigen Tage durfte ich zwei Ranger und einen aus Deutschland angereisten Forscher (juhuu) in ein Waldstück nahe Kerecsend begleiten. Der Forscher wollte die gefährdete Schmetterlingsart Maivogel (Euphydryas maturna) (Wikipedia-Link für die Interessierten: https://de.wikipedia.org/wiki/Maivogel ;) ) untersuchen, bzw. besser gesagt deren Raupen und Lebensraum.Der Maivogel kommt natürlicherweise in Ost- und Mitteleuropa vor, jedoch nur sehr lokal und die Populationen liegen weit verstreut. Leider ist er, wie so viele Arten, stark vom Aussterben bedroht (unter anderem aufgrund von Lebensraumverlust durch Forstwirtschaft und dem Einsatz von Insektiziden). In Deutschland gibt es beispielsweise nur noch vier verschiedene Populationen. In Ungarn gibt es noch eine etwas weitere Verbreitung (bei der letzten Zählung wurden etwa zwanzig Individuen festgestellt), unter anderem auf dem Gebiet des Bükk Nationalpark Direktorats in der Nähe der Kleinstadt Kerecsend. Aus diesem Grund ist der Forscher extra aus Deutschland angereist, um sich hier ein Bild der Lebensräume zu machen.Wir machten uns also auf die Suche nach den Raupen des Maivogels, welche für gewöhnlich an Eschen und Ligustern zu finden sind. Leider hat das Wetter mal wieder nicht mitgespielt (warum schneit es im April L ??) und die Raupen haben sich alle verkrochen, sodass nicht einmal der speziell darauf trainierte Artenspürhund die Raupen finden konnte.Alles in allem war es jedoch ein interessanter (wenn auch seeehr kalter) Nachmittag, bei dem ich wieder etwas Neues gelernt habe.Zum Abschluss haben wir uns noch bei einem Kaffee aufgewärmt und dann war es Zeit für den Feierabend!
Tovább olvasom