Mórahalomról érkezett az 50 ezredik látogató 2023.01.12. 15:42

Még egy éve sincs, hogy megnyitotta kapuit a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság csillagászati látogatóközpontja, a Bükki Csillagda, 2023. január 11-én már az 50 ezredik látogatót fogadhatta a Répáshuta melletti létesítmény.

Kovács-Tanács Istvánné Erika Mórahalomról családtagjaival és barátaival érkezett hozzánk. Elmondása szerint már tavaly kinézték maguknak a Bükki Csillagdát, hogy ide mindenképpen szeretnének ellátogatni. Most egy téli pihenés során illesztették programjaik közé a BNPI csillagászati látogatóközpontját, s nagyon örült annak a kellemes meglepetésnek, hogy ő lett a 50 ezredik látogató. E különleges alkalomból számukra Szádeczky Kornélia, a BNPI Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztályának osztályvezetője nyújtott át egy ajándékcsomagot. A kellemes, napos időnek köszönhetően rajtuk kívül még többen is betértek január 11-én a Bükki Csillagdába - ezen a napon a belépőjegyek mellé mindenki kapott egy-egy hűtőmágnest is ajándékba.

Tavaly március 8-án nyitotta meg kapuit a Bükki Csillagda. Az előzetesen tervezett látogatószámot már őszre sikerült elérni. A mérhető adatok alapján kiderült, hogy a vendégek nagy többsége tudatosan készül a látogatásra, 60 százalékuk előre megveszi a jegyeket az interneten. De mindig vannak olyanok, akik kirándulás, utazás közben térnek be a látogatóközpontba, ahogyan azt ötvenezredik látogató is tette. Legnépszerűbb programelem a planetárium, azt követi a kiállítás, a kupola, majd a VR-élmények.

Az elmúlt időszakban a leglátogatottabb hónap a július volt, ezen kívül a hosszú hétvégéken, és a hétvégéken vannak a legtöbben. Március óta több mint 400 csoportot fogadott a látogatóközpont, ez több mint hétezer embert jelent. Rendkívül közkedvelt az esti csillagászati program (ezt minden szombaton megrendezzük), amin eddig mintegy 1500-an vettek részt. Novemberben elkészült a Bükki Csillagda ajándékutalvány, ami népszerű karácsonyi ajándék volt, és innentől számítva akár kedves szülinapi ajándék is lehet. Ugyanebben a hónapban, nyitva a csillagász szakma felé is, a Bükki Csillagdában rendezték meg XI. Planetáriumok és Bemutató Csillagvizsgálók Szerepe az Oktatásban Workshop második napját.

A Bükki Csillagda kérdőívének eredményeiből kiderül, hogy a vendégek 70 százaléka soha nem volt azelőtt olyan programon, amit a Bükki Csillagda nyújtott számukra, s a nagy többség elégedett valamennyi attrakcióval, szolgáltatással, és 98 százalékuk továbbajánlaná ismerőseinek. A kérdőív kitöltését ajánljuk további látogatóink figyelmébe is, hiszen az Igazgatóság többi látogatóközpontjába havonta kerülnek kisorsolásra belépők.

Jelenleg 13 ezren követik a Bükki Csillagda közösségi oldalát, ahol mindig friss információkat osztunk meg, az aktuális égi jelenségekről is lehet ott tájékozódni.

Köszönjük a kitüntető figyelmet, és érdeklődést! Örülnénk, ha a százezredik vendéget még idén üdvözölhetnénk!

Sajtó:


Kapcsolódó

2023/1 5. Butterfly studies

2023/1 5. Butterfly studies

2023.07.10. 15:54
Am heutigen Tage durfte ich zwei Ranger und einen aus Deutschland angereisten Forscher (juhuu) in ein Waldstück nahe Kerecsend begleiten. Der Forscher wollte die gefährdete Schmetterlingsart Maivogel (Euphydryas maturna) (Wikipedia-Link für die Interessierten: https://de.wikipedia.org/wiki/Maivogel ;) ) untersuchen, bzw. besser gesagt deren Raupen und Lebensraum.Der Maivogel kommt natürlicherweise in Ost- und Mitteleuropa vor, jedoch nur sehr lokal und die Populationen liegen weit verstreut. Leider ist er, wie so viele Arten, stark vom Aussterben bedroht (unter anderem aufgrund von Lebensraumverlust durch Forstwirtschaft und dem Einsatz von Insektiziden). In Deutschland gibt es beispielsweise nur noch vier verschiedene Populationen. In Ungarn gibt es noch eine etwas weitere Verbreitung (bei der letzten Zählung wurden etwa zwanzig Individuen festgestellt), unter anderem auf dem Gebiet des Bükk Nationalpark Direktorats in der Nähe der Kleinstadt Kerecsend. Aus diesem Grund ist der Forscher extra aus Deutschland angereist, um sich hier ein Bild der Lebensräume zu machen.Wir machten uns also auf die Suche nach den Raupen des Maivogels, welche für gewöhnlich an Eschen und Ligustern zu finden sind. Leider hat das Wetter mal wieder nicht mitgespielt (warum schneit es im April L ??) und die Raupen haben sich alle verkrochen, sodass nicht einmal der speziell darauf trainierte Artenspürhund die Raupen finden konnte.Alles in allem war es jedoch ein interessanter (wenn auch seeehr kalter) Nachmittag, bei dem ich wieder etwas Neues gelernt habe.Zum Abschluss haben wir uns noch bei einem Kaffee aufgewärmt und dann war es Zeit für den Feierabend!
Tovább olvasom