Látogatóközpontjaink az UNESCO velencei, „Deep Surfaces” című nemzetközi kiállításán 2025.04.02. 17:00

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság két bemutatóhelye is bekerült a Velencei Biennále keretében megrendezésre kerülő, a 19. Nemzetközi Építészeti Kiállítás kiegészítő UNESCO programra, az UNESCO Velencei Irodája által szervezett „Deep Surfaces” című nemzetközi kiállításra. A Szeleta Park Látogatóközpont és az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület Ősfenyő Belépő Fogadóépülete is képviseli hazánkat a világ 50 kiválasztott látogatóközpontját bemutató tárlaton, kiemelve egyedülálló földtudományi és örökségvédelmi szerepüket.



A Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark területén elhelyezkedő Szeleta Park Látogatóközpont és a szlovák-magyar, transznacionális Novohrad-Nógrád UNESCO Globális Geoparkban található Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület Ősfenyő Belépő Fogadóépülete mellett, az UNESCO Világörökség részét képező Hollókő Ófalu egyik látványossága, a Dr. Román András Látogatóház is a hazai kiállítók közé került. Nagy elismerés Magyarország számára, hogy ebből az ötvenből három helyszín is hazai.


Az UNESCO Velencei Regionális Irodája által rendezett „Deep Surfaces” kiállítás célja, hogy feltárja az UNESCO által jegyzett helyszíneken működő látogatóközpontok sokrétű szerepét. A velencei Palazzo Zorzi épületében megvalósuló tárlat azt vizsgálja, hogyan válnak ezek az intézmények összetett kapoccsá az örökség, a helyi közösségek és a természeti környezet között, túllépve a puszta infrastrukturális funkciókon. A kiállítás a tervezés, a célok és a fenntarthatóság rétegeit boncolgatja, bemutatva 50, a világ különböző pontjairól gondosan kiválasztott központot.

A Szeleta Park Látogatóközpont a Bükk-vidék UNESCO Globális Geoparkkal való szoros együttműködése, valamint innovatív, holisztikus szemléletű földtudományi kiállítása és interpretációs módszerei révén érdemelte ki a meghívást. Bemutatja, hogyan lehet a helyi természeti és kulturális értékeket modern eszközökkel a közönség elé tárni, növelve a társadalmi tudatosságot és megbecsülést.

Az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület a Novohrád-Nógrád UNESCO Globális Geopark legfontosabb és nemzetközileg is elismert bemutatóhelyeként került be a kiállítás anyagába. Az itt található világhírű őslénytani leletegyüttes és annak bemutatása példaértékűen kapcsolja össze az örökségvédelmet, a tudományos ismeretterjesztést és a turizmust.

A „Deep Surfaces” kiállítás több tematikus egység köré szerveződik, mint például az örökség értelmezése, a helyszínkezelés támogatása, az inkluzivitás és akadálymentesítés elősegítése, a fenntarthatóságra való ösztönzés, valamint a helyi közösségekkel való együttműködés. A látogatóközpontokat bemutató táblák mellett egy központi, adatvezérelt installáció („Deep Surface Cloud”) vizualizálja az egyes központok erősségeit és egyedi jellegét egy összekapcsolt hálózaton belül, valamint egy „Víziók Szobája” interjúkkal és filmekkel mélyíti el az élményt.

A Szeleta Park Látogatóközpont és az Ipolytarnóci Ősmaradványok részvétele ebben a rangos nemzetközi projektben nemcsak a két intézmény és az őket működtető Bükki Nemzeti Park Igazgatóság számára jelentős siker, hanem ráirányítja a figyelmet a magyarországi UNESCO Globális Geoparkok és általában a hazai természetvédelmi és örökségmegőrzési munka magas színvonalára is.

Az UNESCO Európai Tudományos és Kulturális Regionális Iroda házigazdájánál, a Palazzo Zorziban rendezett kiállítás 2025. május 10. és november 23. között ingyenes belépéssel várja a látogatókat.

Kapcsolódó

2022/1. - 2. Welcome to Eger

2022/1. - 2. Welcome to Eger

2022.08.23. 15:22
Willkommen in Eger [13.03.2022-19.03.2022]Wir sind beide am Sonntag den 13.03 angekommen. Da der 15.03 der ungarische Nationalfeiertag ist, war auch der Montag frei. Glücklicherweise hatten sich Kornelia und Balazs bereits Gedanken um die Gestaltung der beiden Tage gemacht und zeigten uns Eger und die Umgebung. Am Montag waren wir in Cserépfalu wandern und besichtigten die Suba-lyuk höhle, den Felhagyott kőfejtő Aufschluss und den Odor Castleruin Ausblick. Nach der Anstrengung gingen wir gemeinsam in einem Restaurant in einem Nachbarort essen.Dienstag, der 14.03 sind wir in die Innenstadt von Eger gefahren. Angefangen bei der Eszterházy Universität gab uns Kornelia eine Stadtführung und wir liefen unter anderem am Minarett vorbei, hoch zur Burg. Wir sahen uns den Heldensaal an und im gotischen Bischofspalast die Ausstellung über die Besetzung von Eger. Anschließend war es kurz vor vier, eine wichtige Uhrzeit für Eger. Um 15.52Uhr wird jeden Tag ein Schuss aus einer antiken Waffe abgefeuert, um an die Besetzung von 1552 zu erinnern.Am Mittwoch (15.03) war unser erster richtiger Arbeitstag, an dem wir erst allen vorgestellt wurden und uns anschließend begannen genauer mit dem Nationalpark zu beschäftigen. Am nächsten Tag ging es dann auch direkt in die Natur bei Bükkzsérc, um Pinienbäume (Pinus pinea) von einer Grasfläche zu entfernen. Diese beinhaltet eine wichtige und geschützte Flora und Fauna die durch die invasiven Bäume gefährdet wird. Samstags beteiligten wir uns an einer Müllsammelaktion in Andornaktálya.
Tovább olvasom