Barlangok, ásványok és őslények: Ilyen volt a III. Bükk-vidék Geopark előadóülés 2026.06.01. 16:10

Harmadik alkalommal rendezett szakmai előadóülést a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark „Bükki rétegek: tájak, történetek, geológia” címmel május 29-én a miskolci Szeleta Park Látogatóközpontban. A rendezvény az Európai Geoparkok Hete nemzetközi programsorozathoz és a június 1-jei Vulkánok Napjához is kapcsolódott.

Az immár harmadik alkalommal megrendezett esemény célja a térség gazdag földtani örökségének bemutatása, valamint a geológiai és természeti értékek védelmének népszerűsítése volt. Az előadóülésen több új kiadványt is bemutattak a résztvevőknek. Rónai Kálmánné, a Bükk-vidék Geopark munkaszervezeti feladatait ellátó Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója köszöntőjében kiemelte: az előadóülés hagyománnyá vált azóta, hogy a geopark 2024-ben elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet.

A rendezvényen neves kutatók és szakemberek mutatták be a Bükk-vidék változatos geológiai és természeti örökségét. Dr. Lengyel György (MNMKK) a Szeleta-barlang legfrissebb kutatási eredményeit ismertette. Előadásában hangsúlyozta, hogy a jelenlegi vizsgálatok során a 2002-es feltárás rétegeit elemzik, amelyekből jelentős mennyiségű medve- és bölénycsont, mamutagyar, valamint emberi DNS-maradvány is előkerült. A modern vizsgálati módszerek segítségével a leletek pontos kormeghatározása is lehetővé vált, ami fontos régészeti kérdések megválaszolását segítheti. A kutatások a faszénmaradványok alapján az egykori növényzet feltérképezésére is kiterjednek. A Szeleta-barlang legismertebb leletei továbbra is a babérlevél alakú lándzsahegyek.

Czuppon György (HUN-REN CSFK) a Szent István-barlangban zajló paleoklimatológiai kutatásokat mutatta be. Előadásában kiemelte: a cseppkövek természetes archívumként őrzik a múlt klímaviszonyait, rétegeik vizsgálatával pedig rekonstruálhatók az egykori hőmérsékleti változások.

Fehér Béla, a Herman Ottó Múzeum osztályvezetője a Bükk hegység ásványvilágáról tartott előadást. Elmondta: a múzeum őrzi Magyarország legteljesebb ásványgyűjteményét, amely mintegy 22 ezer tételből áll. Bár a Bükk ásványtanilag kevésbé gazdag térség, több olyan ritkaság is előfordul itt, amely hazai vagy akár nemzetközi szinten is különlegesnek számít.

Fodor Rozália, a Mátra Múzeum igazgatója „Őslények a Bükkből” című előadását Dávid Árpád emlékének ajánlotta, aki a bükki üledékes kőzetek életnyomait kutatta. Az előadás bemutatta többek között a nagyvisnyói agyagpalákban talált táplálkozási és tenyésztési nyomokat, valamint a Noszvaj és Eger környéki lelőhelyek jelentőségét.

Farkas Csilla, a Dobó István Vármúzeum kutatója Legányi Ferenc munkásságát és kiemelkedő gyűjtőtevékenységét ismertette. A mintegy 200 ezer darabos gyűjtemény nemzetközi és hazai szinten is jelentősnek számít.

Veres Zsolt geológus, geotúra-vezető és a „Kövek mesélnek” oldal szerkesztője bemutatta a most megjelent kiadványt, amely a Bükk-vidék UNESCO Globális Geopark 50 legfontosabb geoértékét ismerteti.

Dr. Várnai Judit író a „Noszvaj huszonhét arca” című, idén megjelent könyvét mutatta be. A kötet Noszvaj település történeteit és lakóinak sorsát dolgozza fel személyes történeteken keresztül.

A rendezvény a Vulkánok Napjához kapcsolódó közös szakmai blokkal zárult. A három magyar UNESCO Globális Geopark képviselői – Ancsin Gergely (Bakony–Balaton Geopark), Szarvas Imre (Novohrad–Nógrád Geopark) és Kereskényi Erika (Bükk-vidék Geopark) – területük vulkanikus örökségét mutatták be. Az eseményen bemutatták azt a nemrég megjelent nemzetközi kiadványt is, amely az Európai Geoparkok vulkáni legendáit gyűjti össze. A kötetben mindhárom magyar geopark története magyar és angol nyelven is helyet kapott.

A kiadvány ingyenesen letölthető a honlapunkról: https://www.bukkvidekgeopark.com/hu/kiadvanyok-1

Megyeri Balázs
Megyeri Balázs
Geopark szakmenedzser
Zachar Györgyi
geopark szakmenedzser

Kapcsolódó

8 Unsere Erfahrungen als Freiwillige in Ungarn

8 Unsere Erfahrungen als Freiwillige in Ungarn

2023.04.19. 14:31
Seit fast fünf Monaten sind wir nun schon hier in Ungarn und arbeiten im Direktorat des Bükk-Nationalparks. Schon etwas emotional schauen wir auf den letzten Monat und die Zeit, die uns noch in unserem Freiwilligendienst bleibt. Aber vor allem schauen wir voller Dankbarkeit auf die Zeit, die wir hier schon verbracht haben.Der sechsmonatige Freiwilligendienst hier in Ungarn war für uns beide die erste lange und vor allem alleinige Reise ins Ausland und am Anfang haben wir uns natürlich unsere Gedanken gemacht, ob alles so verlaufen würde, wie wir es uns erhofften. Wenn wir eins gelernt haben, dann ist es, dass man aus schwierigen Situation am besten lernen kann und dass Erfahrungen – egal ob gute oder schlechte – uns als Menschen wachsen lassen. In unserer Zeit hier hatten wir das Glück, vor allem gute Erfahrungen machen zu dürfen: Wir haben die Gastfreundschaft vieler Ungar:innen kennengelernt, Freundschaften fürs Leben geknüpft und sind ein ganzes Stück eigenständiger geworden. In den letzten fünf Monaten sind wir viel gereist, haben unser Bestes im Ungarisch lernen gegeben und viele neue Menschen kennengelernt. Des Weiteren haben wir einen Einblick in die Natur des Bükk-Gebirges und die vielfältigen Aufgaben des National- und Geoparks gewinnen können. Besonders bei der Arbeit mit den Ranger:innen war es spannend, ihren Blick auf Bio- und Geodiversität vermittelt zu bekommen. Aber nicht nur die Vielfalt der Natur haben wir ganz neu betrachten und verstehen gelernt, wir haben auch gelernt zuzuhören. Wenn wir mit Freund:innen und Verwandten von Zuhause telefoniert haben, wurden wir oft gefragt, wie Ungarn und seine Menschen denn so seien. Während der Zeit hier haben wir gelernt, dass es keine einfache Antwort auf diese Fragen gibt; es ist nicht leicht zu sagen, wie ein ganzes Land ist oder alle Menschen in diesem Land sind. Denn jeder Mensch ist ein Individuum mit eigener Geschichte und eigenem Blick auf die Welt. Wir können bloß zuhören und versuchen, zu verstehen, wie die einzelnen Menschen denken, ohne etwas verallgemeinern zu wollen. Und mit je mehr Menschen wir uns unterhalten haben, desto vielschichtiger wurde unsere Sichtweise. Denn wie in jedem Land haben die Menschen auch hier ganz unterschiedliche Sichtweisen und Perspektiven auf unterschiedliche Themen – egal ob im Alltag, bei Persönlichem, der Lebensweise oder Politik.Der Freiwilligendienst hat uns gelehrt, dass ganz viel Schönes geschehen kann, wenn man etwas Neues ausprobiert, offen an Herausforderungen herangeht und einfach mal „ja“ sagt. Beim Einleben hat es sehr geholfen, uns unser Zuhause gemütlich einzurichten und mit Fotos, Pflanzen und Kerzen zu personalisieren sowie die Stadt Eger und ihre Menschen möglichst gut kennenzulernen. Momentan nehmen wir zum Beispiel an einem Jumping-Kurs teil; mit vielen Einheimischen Sport zu machen, ist jedes Mal ein Highlight unserer Woche.Uns hat dieser Auslandsaufenthalt im Rahmen eines Freiwilligendienstes unglaublich stark bereichert und können ihn aus vollem Herzen weiterempfehlen.Wir wünschen dir alles Gute für die nächste Reise!Marei und Ronja
Tovább olvasom